חיפוש
  • עמית שמיר

כמה פעמים ג'ף בזוס שמע "לא" לפני שגייס את ההון הראשוני לאמזון

אני מעריך את ג'ף בזוס כמנכ"ל וכאיש בעל חזון. ישנם המון דברים שניתן ללמוד מדרכו ומהעקרונות והערכים שבחר להטמיע באמזון. הפעם, ארצה להתמקד בשלב אחד בהיסטוריה של ג'ף בזוס ואמזון - השלב של גיוס ההון הראשוני ממשקיעים.


גיוס ההון הראשוני היה בסך $1,000,000 שהתחלק באופן שווה בין 20 משקיעים. כלומר חלקו של כל משקיע היה $50,000. תמורת מיליון הדולר המשקיעים קיבלו 20% מהחברה, לפי שווי חברה של 5 מיליון דולר.


בזוס מספר בראיון, כי 40 משקיעים אמרו לו "לא" וסרבו להשקעה. כלומר, הוא נדרש ל-60 פגישות עם משקיעים על מנת להצליח לגייס את מיליון הדולר. לשמוע 40 פעמים את המילה "לא" זו משימה לא פשוטה בפרק זמן מצומצם. למזלנו (כצרכנים), בזוס לא התייאש והמשיך עד אשר גייס את הסכום הנדרש.


בהמשך הראיון בזוס סיפר שהוא בקשר טוב עם חלק מאותם ה-40 האנשים שאמרו לו "לא" בתחילת הדרך, והתגובות שלהם מתחלקות ל-2:

1) אנשים המאושרים בחייהם מכל מה שיש להם, ללא קשר לפספוס ההזדמנות הנדירה של השקעה ראשונית באמזון.

2) אנשים שאינם מסוגלים לדבר על הנושא, מרוב צער והרגשת פספוס.


חשוב להבהיר את משמעות המילה "פספוס" בהקשר זה. השקעה ראשונית באמזון בסך $50,000 דולר שווה כיום מיליארדים.


הדבר המרכזי שאני לומד מהראיון הוא, שאם יש לכם רעיון או שירות שאתם מאמינים בו, אל תתייאשו אם יותר משקיעים/לקוחות מסרבים להצעה שלכם מאשר אלו שכן מסכימים.

אל תתייחסו לסירוב ההשקעה כדבר אישי נגדכם. לאנשים שונים ישנם צרכים שונים ותפיסת סיכון שונה. כמות האנשים שאומרים "כן" או "לא" לא תקבע את ההצלחה שלכם בהמשך הדרך, כל עוד הצלחתם לגייס מספיק כסף כדי להמשיך לשלב הבא.


מקרה זה מעלה גם שאלה פילוסופית מעניינת. אם הייתם בין ה-40 האנשים שלא השקיעו, לאיזו קטגוריה הייתם שייכים?

לאלו שמרוצים מהחיים שלהם ומודעים לכל הדברים הטובים שיש להם או לאלו שפשוט לא מסוגלים להתמודד עם העובדה, שהחלטה אחת שלהם הייתה יכולה לשנות את החיים שלהם וכנראה של מספר דורות אחריהם.


בהצלחה בהשקעות,

עמית שמיר

0תגובות

רוצים ליצור איתי קשר? שלחו לי מייל

כל הזכויות שמורות לעמית שמיר © 2020