top of page

"לאדם שלא קורא ספרים טובים אין שום יתרון על פני אדם שלא יודע לקרוא"

מארק טווין

הקדמה

 

מארק טווין אמר: "לאדם שלא קורא ספרים טובים אין יתרון על פני אדם שלא יודע לקורא", לכן ריכזתי עבורכם את הספרים שקראתי.

כאשר מראיינים את האנשים המצליחים בעולם, אחד הדברים שמשותף לכולם הוא השקעה עצומה בידע על ידי קריאת ספרים. האתר "להשקיע אחרת" נועד בדיוק בשביל זה, להשקיע את הזמן שלכם אחרת על מנת לצבור ידע רב בתחום ההשקעות והפיתוח האישי.

רשימת הספרים באתר מחולקת למספר קטגוריות:

1. השקעות + השקעות ערך

2. ביוגרפיות

3. עסקים וניהול

4. כלכלה

5. פיתוח אישי

6. שונות

שימו לב!

  • רשימה זו מתעדכנת מדי תקופה, אז תבדקו מדי פעם, האם נוספו ספרים חדשים שמעניינים אתכם.

  • בכל פעם שאוסיף ספר, הוא יופיע בתחתית הרשימה של הקטגוריה שלו.

  • אין חשיבות לסדר הספרים בתוך הקטגוריה.

קטגוריות הספרים

השקעות + השקעות ערך

The Intelligent Investor / Benjamin Graham

ספר חובה לכל משקיע ערך, הספר מומלץ ע"י וורן באפט מאות פעמים בראיונות שונים. אם אינכם יכולים לקרוא את כל 600 העמודים, פרקים 8 ו 20 הם המומלצים ביותר, ומסבירים את התנודתיות בשווקים ואת אחד העקרונות החשובים ביותר בהשקעות ערך - מרווח בטחון בעת ההשקעה.

Security Analysis / Benjamin Graham & David L.Dodd

ספר חובה לכל משקיע ערך שרוצה להתעמק בניתוח דוחות כספיים. הספר נכתב ע"י שני פרופסורים מאוניברסיטת קולומביה, שנחשבים למייסדים של פילוסופית השקעות הערך. התלמיד המוכר ביותר שלהם הוא וורן באפט שדי הצליח ליישם את החומר הנלמד ולפתח לעצמו את הסגנון הייחודי לו שהשתנה לאורך השנים, אך העקרונות נותרו זהים.

 Common Stocks and Uncommon Profits / Philip A.Fisher

עוד ספר שהומלץ על ידי וורן באפט. פיליפ פישר היה אחד המשקיעים שהשפיעו רבות על וורן באפט. אמנם השפעתו לא הייתה חזקה כמו השפעתו של בנג'מין גראהם, אבל היא הובילה להתמקדות בעסקים טובים, ולא רק זולים. הספר מתאר בנקודות מה לחפש בהשקעות, ולהערכתי הוא מאוד תורם להתפתחות בתור משקיע.

Beating the Street / Peter Lynch

אחד הספרים הראשונים שקראתי, ומאוד מומלץ. פיטר לינץ ניהל תחת חברת פידלטי את ההשקעות של קרן הנאמנות מגלן (Magellan Fund) והשיג תשואות מדהימות. לינץ נותן כלים איך לחפש חברות להשקעה ונותן דוגמאות רבות על השקעות שביצע. בסוף הספר לינץ נותן 25 כללי זהב להשקעות. אחד מהכללים שמאחורי כל מניה קיים עסק, ותבדקו מה העסק עושה. 

One Up on Wall Street / Peter Lynch

הספר השני שקראתי שנכתב על ידי פיטר לינץ וגם הוא מומלץ מאוד. החלק שמאוד אהבתי בו הוא ההסבר של לינץ על השקעות ב-Turnaround וחברות מחזוריות.

How to Pick Stocks Like Warren Buffett / Timothy Vick

ספר מעולה שעוסק בטכניקות שוורן באפט משתמש להשקעה במניות. מאוד מומלץ למי שרוצה ללמוד על השקעות ערך ווורןן באפט.

You Can Be a Stock Market Genius / Joel Greenblatt

ספר חובה למי שרוצה להתמקצע יותר בהשקעות. שני הנושאים שהכי אהבתי בספר זה הם השקעות במצבים מיוחדים - Risk Arbitrage ו Spinoffs​ והשקעות באמצעות אופציות ארוכות טווח (LEAPS). הסופר, גרינבלט, ניהל את קרן גותהם (Gotham Capital) שהניבה תשואות מדהימות, יותר גבוהות משל באפט באותה תקופה. בנוסף גינבלט הינו פרופסור באוניברסיטת קולומביה ומלמד השקעות ערך.

The Little Book of Value Investing / Christopher H.Browne

ספר חמוד קצר וקל לקריאה על השקעות ערך. נוגע בעקרונות המרכזיים, אך בצורה פחות מעמיקה. מתאים למי שמתעניין בהשקעות ערך, אך לא רואה את עצמו עוסק בתחום. ספר נחמד לטיסה ארוכה.

The Little Book that beats the Market / Joel Greenblatt

ספר קצר ומומלץ מאוד על איך לנצח את המדדים, אשר נכתב ע"י פרוספור גרינבלט מאוניברסיטת קולומביה. הספר מספק נוסחה מנצחת לבחירת השקעות אשר צפויות להניב תשואות גבוהות. הספר נכתב בצורה פשוטה יחסית ומתאים גם לקוראים שאינם מתמחים בהשקעות.

More Money Than God / Sebastian Mallaby

ספר שונה, לא מקבוצת הספרים של השקעות ערך, המראה שישנם דרכים רבות להרוויח בשוק ההון. הספר מספר את סיפורם של מנהלי קרנות גידור מצליחות מאוד שפעלו באופן שונה, אך הרוויחו הרבה מאוד כסף. ממליץ בחום לקרוא את הספר גם למי שמתמקד בהשקעות ערך. חשוב להבין שיש עוד אנשים, מלבד וורן באפט, שהרוויחו המון בשווקים הפיננסים, גם על ידי שימוש בשיטות שונות.

Common Stocks & Common Sense / Edgar Wachenheim

ספר מעולה שהומלץ לי ע"י משקיע בשם לירון מנור. הספר מתאר בצורה מעמיקה את האסטרטגיה והאנליזה של משקיע ערך מצליח. ספר מקצועי המתאים למי שעוסק בהשקעות. 

Market Wizard / Jack D.Schwager 

ספר לכל אחד שמתעניין במסחר בבורסה. סיפור הצלחתם של מספר טריידרים, שהרוויחו הון ע"י אסטרטגיות מסחר שונות במניות, מטבעות וסחורות. בין הסוחרים המוכרים ניתן למנות את Paul Tudor Jones ואת Bruce Kovner.

The Education of a Value Investor / Guy Spier

אהבתי את הספר, אני ממליץ עליו ולקחתי ממנו מספר נקודות: לסביבת העבודה שלך יש השפעה גדולה עליך ; עדיף לשאוף להיפגש עם אנשים טובים יותר ; להנות מהחיים - לא לקחת הכול ברצינות של חיים ומוות ; להפחית זמן צפייה בציטוטים ולהגיע למצב של Deep Work ולעבוד עם צ'ק ליסט בעת ביצוע השקעות​.

ביוגרפיות

THE SNOWBALL - Warren Buffett and business of life / Alice Schroeder

הביוגרפיה המקיפה ביותר על וורן באפט, מעל ל-800 עמודים. הספר מתאים למי שאוהב ביוגרפיות ויש לו סבלנות לקרוא הרבה. מדי פעם מתגלים כמה פרטים מעניינים על וורן ועל ההשקעות, אך זה פחות ספר מקצועי.

The Warren Buffett Way / Robert G. Hagstrom

רב-מכר עולמי, המתאר בפשטות את גישתו ושיטותיו של וורן באפט להשקעות. הספר כולל דוגמאות רבות עם עובדות אמתיות על מניות שבאפט רכש. הספר מחולק לעקרונת עסקיים, ניהוליים, פיננסיים ועקרונות ערך המהווים הנחיות להשקעה במניות. אם הייתי צריך לבחור ספר אחד על וורן באפט, כדי להבין מהי הגישה בה הוא פועל ומהם העקרונות החשובים לו - הייתי בוחר את הספר הזה ללא ספק.

Buffett The Making of an American Capitalist

זו ביוגרפיה קצרה יותר מה-Snowball, היא "רק" 400 עמודים. מכל הביוגרפיות על באפט, ביל גייטס המליץ על הספר הזה. כתוב בצורה יפה ומעניינת.

TITAN - The Life of John D.Rockefeller, Sr. / Ron Chernow

ביוגרפיה מעניינת מאוד על רוקפלר (הראשון). איך הוא בנה את האימפריה שלו מאפס ובאלו ערכים הוא האמין. כמו ביוגרפיות רבות, ספר זה מכיל 700 עמודים, ולכן מתאים לחובבי הביוגרפיות.

Winning / Jack Welch, Suzy Welch

אוטוביוגרפיה של אחד המנהלים הגדולים בהיסטוריה, שניהל את GE בתקופה היפה של החברה. מומלץ למי שרוצה ללמוד על ניהול של תאגיד מניסיונו של וולץ'.

SHOE DOG / Phil Knight

ספר מצוין על יזמות, שנכתב על ידי המייסד של נייקי. הספר מתאר את האתגרים הרבים אתם נאלץ פיל להתמודד בתחילת דרכה של נייקי (או בשמה המקורי). ספר מומלץ לכל יזם.

 

עסקים וניהול

עקרון 80/20- להתמקד בעיקר ולהגיע לתוצאות / ריצ'ארד קוק

אני ממליץ לקרוא את הספר, במיוחד למי שעוסק בניהול או חושב על קריירה שכוללת ניהול עובדים או ייעוץ. הספר עוסק בעקרון ה- 80/20 המבוסס על חוק פארטו, משמע כי חלק קטן מהגורמים, מהתשומות או מהמאמצים המושקעים משיג בדרך כלל את רוב התוצאות או התפוקות. לדוגמה: 20% מהפעולות שלכם יהיו אחראיות ל-80% מהתוצאות שלכם. הספר מעורר מחשבה מהם אותם ה-20% החשובים בכל תחום בחייכם, שיוכלו לשפר 80% מהתוצאות שלכם.

Built To Last / Jim Collins and Jerry I.Porras

ספר חובה לכל מי שמתעניין בעסקים או בניית חברה. מחקר מעמיק שעוסק בהבדלים בין החברות הטובות ביותר בתחומן לעומת המתחרות שלהן, ומהם הדברים המשותפים לחברות המצוינות שעמדו במבחן הזמן. רוב החברות המוזכרות בספר מוכרות לרוב האנשים כגון: IBM, Disney, P&G, Ford, Wal-Mart ועוד. נתון מעניין להשקעות: תשואות המניות של החברות המצוינות הייתה גבוהה משמעותית מהתשואה של המדדים המרכזיים לאורך השנים, ולעומת התשואה של החברות המתחרות שנבחרו לצרכיי השוואה במחקר שמופיע בספר.

Good to Great / Jim Collins

גם ספר זה הוא לדעתי ספר חובה לכל מי שמתעניין בעסקים או בניית חברה. הספר מתאר מה מבדיל בין חברות טובות למצוינות והוא מתאר את נקודות הפריצה של חברות מצוינות משלב הבנייה לצמיחה מהירה. הספר כמובן מתאר מה נדרש לחברה על מנת להיות מצוינת ולא רק טובה.

The Outsiders / William N.Thorndike, Jr.

ספר מעולה, חובה לקרוא! מתאר את סיפורם של 8 מנכ"לים שיצרו הון משמעותי למשקיעים שלהם על ידי הקצאת הון נכונה לאורך שנים. וורן באפט הוא אחד המנכ"לים, אבל השאר לא פחות מעניינים, במיוחד הנרי סינגלטון.

כלכלה

The world is flat / Thomas L.Friedman

ספר מעניין שעוסק בגלובליזציה, נכתב ע"י תומאס פרידמן שזכה 3 פעמים בפרס פוליצר על עבודתו העיתונאית בניו-יורק טימס.

פיתוח אישי

The Richest Man in Babylon / George S.Clason

ספר חמוד מאוד, המלמד על צבירת עושר בעזרת סיפור של האיש העשיר בבבל. אין פה סוד להתעשרות מהירה, אלא הצגה יפה של העקרונות להתעשרות על פני זמן.

Think and Grow Rich / Napoleon Hill

קלאסיקה בספרי הפיתוח האישי. לדעתי זה ספר חובה עבור כל אדם השואף להצליח ולהשיג את המטרות שלו בחיים. הספר כתוב כספר לימוד, לא כסיפור מעניין, אז צריך להקדיש זמן לכל פרק ולפעמים לקרוא חלקים מהספר מספר פעמים. 

RELENTLESS / Tim S.Grover

ספר מעולה לחיזוק מנטלי, שעוזר לפרוץ גבולות. טים גרובר ליווה את שחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים, מייקל ג'ורדן וקובי בריאנט ועזר להם להפוך לאגדות שהם היום. הספר מתאים לאנשים שבאמת רוצים להיות ב-1% העליונים בתחום שלהם, שמוכנים להעלות את הרף כל פעם מחדש. 

השקעות
ביוגרפיות
עסקים וניהול
כלכלה
פיתוח אישי
bottom of page