חיפוש
  • עמית שמיר

עדכונים ומחשבות יולי 2021הברבורים השחורים שמעבר לפינה


״מה הכי סביר שיגרום לירידות בשווקים הפיננסים?״, זו השאלה ששאלתי בטוויטר שלי (קישור).


נכון שיש עוד 9 שעות עד לסיום הסקר, אך יש כבר 191 עונים וזה נותן לנו את היכולת לדבר קצת על הנתונים, לפני פרסום תוצאות האמת.

משיחות רבות שלי עם פעילים בשוק ההון בארץ ובעולם ומקריאת עיתונות כלכלית, אפשר לסכם את הגורמים שמטרידים משקיעים ב-2 דברים מרכזיים:

  1. קורונה - זנים חדשים של המגפה יופיעו ויובילו את העולם לסגרים נוספים או הגבלות קשות אחרות.

  2. התפרצות אינפלציונית שתוביל לשינוי במדיניות של הבנקים המרכזיים - עודף הנזילות שקיים במערכת הפיננסית, כתוצאה מהקלה כמותית מתמשכת של הבנקים המרכזיים, יוביל אותנו לאינפלציה גבוהה. אינפלצייה גבוהה תחייב את הבנקים המרכזיים לעצור את המדיניות המקלה ואולי לשנות גם את הריבית.


בסקר שערכתי בטוויטר, דווקא האפשרות של ברבור שחור קיבלה את רוב הקלות (39.3%). זה די הפתיע אותי כי רוב המשקיעים בשוק ההון בכלל לא חושבים על אפשרות של ברבור שחור - הכוונה לאירוע שקשה מאוד לחזות אותו. מגפת הקורונה היא הדוגמה האחרונה לאירוע מסוג כזה שפגע מאוד בשווקים הפיננסים. הנחת העבודה שלנו בקרן קפלר קפיטל היא שאירוע ברבור שחור זה חלק משגרת העבודה בשוק ההון. אנחנו לא יודעים מה יהיה ומתי יהיה, אבל אנחנו באופן תמידי משלמים ביטוח מסוים (אופציות put) להגנה מפני ברבורים שחורים. אם נצליח לרכך את המכה מברבור שחור, נוכל לנצל את הזדמנויות ההשקעה שמגיעות אחריו בצורה הטובה ביותר לטובת המשקיעים בקרן.


האירועים האחרונים שקשורים למזג האוויר הם תזכורת לברבורים שחורים שיכולים לפגוש אותנו בשנים הבאות. מה יקרה אם מזג האוויר יהרוג אלפי או עשרות אלפי אנשים בסערה אחת? תרחישים מהסוג הזה הם קשים לחזות מראש, אך הם לא בלתי סבירים שיקרו בעתיד. החוכמה בהשקעות היא היכולת להשקיע לטווח ארוך, תוך כדי ניהול סיכונים, הכולל היערכות לאירועי קיצון.נעבור להשקעות:


ערך פיננסים

כאשר בחנו את ההשקעה בערך פיננסים הסיכון שהטריד אותנו הוא מקרה בו ההודעות יתעכבו ושוק ההון ישנה את דעתו, במקרה כזה המחיר של החברה יכול לרדת בחדות, כי על פי המדדים המקובלים החברה נראית יקרה.

לצערנו, אנחנו נמצאים בתרחיש הזה, כאשר ההודעות שדווחו עדיין אינן סופיות. אנחנו חושבים ששוק ההון חסר סבלנות ומאמינים שכן נשמע הודעות סופיות מהחברה על התקדמות במשא ומתן מתקדם לקבלת אשראי בהיקף של עד 50 מיליון ₪ מגוף מוסדי מוביל. להלן הדיווח בבורסה:

https://maya.tase.co.il/reports/details/1380127


אין לנו וודאות שזה אכן יקרה, אך זו האמונה וההערכה שלנו. זה מזכיר לי את התקופה שהשקענו בשגריר רכב ואמרנו שלדעתנו החברה לא תשקיעה יותר מזומנים בגוטו ואף אחד לא האמין לנו או לחברה. יש הרבה כדורים באוויר בהשקעה בערך פיננסים, כולל הפרסום על מזכר הבנות להשקעה באפ-קפיטל, אך אנחנו מחכים שחלק מהכדורים ינחתו ביד שלנו ובקרוב. אם זה יקרה, להערכתי שוק ההון יתאים את המחיר של המניה.


מבחינתנו, התזה עדיין מתקדמת לפי התכנון, אך נאור אליהו עדיין צריך לפרוע את צ׳ק האמון שנתנו לו.


טיב טעם

חגי שלום, הבעלים והמנכ״ל של החברה, ממשיך לרכוש מניות בבורסה כמעט בכל יום מסחר. לפי מספר בדיקות שערכנו, אנחנו מאמינים שהחברה ממשיכה בכיוון הנכון. היקף הנסיעות לחו״ל (בהשוואה ל-2019) נמוך מהערכות המוקדמות שלנו, דבר שלדעתנו יתמוך בתוצאות של החברה. גם סיום החל״ת חיובי לחברה, מבחינת היכולת לגייס עובדים.


לקריאה מעמיקה יותר ניתן לקרוא את התזה שפורסמה באתר פאנדר https://www.funder.co.il/article/118913

שוהם ביזנס

תיק האשראי של החברה צמח באופן משמעותי בעוד המחיר בבורסה הלך אחורה - אלו הזדמנויות השקעה שמעניינות אותנו. נכון, גם פה ממבט חטוף, החברה לא נראית זולה, אך אני מניח שאת הגידול ברווחיות נראה ברבעונים הבאים. אנחנו מקווים לראות רבעון שיא בדוחות הקרובים שיפורסמו באוגוסט.

בנוסף בשוהם היה/יש לחץ טכני של מימוש אופציות שצפוי להיגמר בסוף חודש יולי (החודש). נכון להבוקר, נותרו עוד 543 אלף אופציות שצריכות להיות מומרות למניות. טבעי שחלק מהמשקיעים שהחזיק באופציות האלו מוכר מניות בבורסה ויוצר לחץ טכני על המחיר.

השילוב של דוח כספי טוב באוגוסט עם סיום לחץ המכירות של המרת האופציות יוכל להוביל את החברה לשיאים חדשים.


החברה היוונית

בחודש שעבר, סיפרתי לכם על חברה מדהימה ששותף שלי מרק מצא ביוון ואולי יכתוב עליה. אני לא יודע מי ממכם ראה את הפרסום שלנו - אך הזכרנו את החברה -Epsilon Net.

כמובן שקרה מה שתמיד קורה אחרי שאנחנו רושמים על חברה - המחיר ירד. אבל לאט לאט יותר משקיעים רציניים מחו״ל התעניינו בחברה. הם ערכו את הבדיקות שלהם, דיברו עם הנהלת החברה וכנראה שבסוף חלקם החליטו לקנות מניות כי הם ראו את אותם דברים שאנחנו ראינו. מחיר המניה זינק מאז, אך ברמת המחירים הזו אנחנו לא נמכור אפילו מניה אחת.

לקוראי האנגלית מצ״ב תזה טובה על החברה https://www.picoliniecapital.com/post/epsilon-net-quality-is-not-an-act-it-is-a-habit


החברות האחרות

ישנן עוד חברות רבות שמעניינות אותנו ואנחנו משקיעים בהן. כמובן שאף פעם לא נכתוב על כל המניות בתיק של הקרן. המטרה של הכתיבה היא שכל מי שלא מכיר אותנו יוכלו להבין את תהליך ההשקעה שלנו ואת ההיגיון בהשקעה מראש. קל לבוא לאחר ששגריר עלתה 80% או לאחר ש-Atento עלתה מאות אחוזים ולהגיד ידעתי, קשה יותר לחשוף את עצמך מראש ולכתוב את התזה.

ככל שהחודשים עוברים, אנחנו יכולים להראות את סיפורי ההצלחה במספרים הרשמיים של הקרן. לכן, עם הזמן אני מניח שקצב הכתיבה על חברות יפחת. אפשר כבר להבין די טוב איך אנחנו חושבים והתוצאות של הקרן יכולות להעיד אם זה עובד או לא לאורך זמן.

ישנו ידע רב בראש שלי שאני עוד רוצה להעביר לקוראי הבלוג, אך לצערי אני לא תמיד מגיע לזה - אמשיך לנסות. השאיפה שלי היא לתת לקוראים חכות ולא דגים. אם השקעתם ברעיון שהצליח כתוצאה מקריאה בבלוג כזה או אחר אז הרווחתם דג אחד, אבל אם למדת איך להחזיק את החכה ולאיפה לזרוק אותה - תזכו להרבה דגים. (ותקראות את הגילוי נאות למטה)בהצלחה בהשקעות, עמית שמיר גילוי נאות: עמית שמיר הוא מנכ"ל קרן הגידור קפלר קפיטל. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. קפלר קפיטל ו/או הכותב מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל. פרסום מידע זה אינו מהווה הצעה לציבור להשקעה בשותפות. ההשקעה בשותפות הינה על בסיס הצעה פרטית בלבד, בכפוף למגבלות כמפורט בהוראות הדין החל, ולפי שיקול דעתו המוחלט והבלעדי של השותף הכללי.

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול