חיפוש
  • עמית שמיר

עקרונות המנהיגות של אמזון


גיסי עובד באמזון, ובאחד המפגשים המשפחתיים הוא אמר לי: "תסתכל על העקרונות של אמזון, זה יעניין אותך". רשמתי לעצמי במחברת עוד משהו מעניין לקרוא, וכאשר התפנה לי קצת זמן ניגשתי לזה, וככה נולד הפוסט הזה.


ג'ף בזוס, המייסד והמנכ"ל של אמזון, מייחס חשיבות רבה לעקרונות המנהיגות להצלחתה העסקית של החברה. עקרונות המנהיגות חלים על כל העובדים באמזון, ולא רק על הבכירים. השימוש בעקרונות הוא על בסיס יום-יומי, כאשר בוחנים רעיון חדש או גישה לפתרון בעיה מסוימת.


להלן 14 עקרונות המנהיגות של החברה, מקווה שהם יגרמו לכם לחשוב על חלק מהדברים ואולי אפילו ליישם:


1. אובססיה כלפי לקוחות (Customer Obsession) - זה העיקרון הראשון והחשוב ביותר באמזון, התמקדות בלקוחות. ברוב העסקים האובססיה היא כלפי המתחרים, האם המתחרה מפתח משהו חדש? האם התוצאות העסקיות שלו טובות יותר? באמזון, שמים לב למתחרים, אבל האובססיה מופנית לעבר הלקוחות. בעת פיתוח מוצר או שירות חדשים, עובדים אחורנית. כלומר, שואלים מה הלקוח צריך, ומשם יוצאים אחורה עד לפיתוח של המוצר או השירות בהתאם לדרישות הלקוחות ולטובתם.


2. בעלות (Ownership) - המנהיגים באמזון הם בעלי הבית. כתוצאה מכך, הם נדרשים לחשוב לטווח ארוך, ולא לסכן את ערכי החברה לטווח הארוך בשביל להשיג תוצאות בטווח הקצר. כבעלי הבית הם מייצגים את החברה, ולא רק את הצוות שלהם ואסור להם להגיד אף פעם "זו לא העבודה שלי".


3 . להמציא ולפשט (Invent and Simplify) - המנהיגים נדרשים להמציא ולמצוא דרכים לפשט את העבודה בצוותים שלהם. עליהם לחפש רעיונות חדשים בכל מקום, ולדעת לאמץ אותם גם אם לא הומצאו בתוך אמזון. כחלק מהתרבות של חדשנות, המנהיגים צרכים לצפות שבחלק מהפעמים הם לא יובנו בצורה הנכונה למשך תקופת זמן ארוכה. לוקח זמן לדברים חדשניים באמת להפוך להיות חלק מהנורמה.


4. להיות צודקים, הרבה (Are Right, A Lot) - למנהיגים יש אינסטינקטים טובים ויכולת שיפוט גבוהה ולכן הם צודקים הרבה. הם צרכים לחפש פרספקטיבות מגוונות ולעבוד על מנת להפריך את האמונות שלהם. משמעות נוספת היא שהמנהיגים צודקים הרבה, אך לא תמיד. מותר לטעות באמזון והחברה אפילו מצפה לטעויות, כי לא ניתן להמציא דברים חדשים אם קיים פחד לטעות.


5. ללמוד ולהיות סקרן (Learn and Be Curios) - המנהיגים לעולם לא סיימו את תהליך הלמידה, ותמיד ישאפו לשיפור עצמי וללמוד דברים חדשים. הם סקרנים בנוגע לאפשרויות חדשות ופועלים על מנת לחקור אותם.


6. לגייס ולפתח את העובדים הטובים ביותר (Hire and Develop the Best) - לשים דגש על גיוס עובדים וקידומם בחברה. לדעת לזהות עובדים ייחודיים (טאלנטים) ולקדם אותם בארגון. על המנהיגים תפקיד חשוב כמאמנים ומנטורים של עובדים אחרים.


7. להתעקש על הסטנדרטים הגבוהים ביותר (Insist on the Highest Standards) - על המנהיגים לעלות את רף הסטנדרטים בצוות שלהם ולספק שירות ומוצרים ברמה הגבוהה ביותר.


8. לחשוב בגדול (Think Big) - חשיבה בקטן היא נבואה שמגשימה את עצמה. המנהיגים נדרשים לחשוב בצורה אחרת, ולחפש אחר דרכים לספק שירות טוב יותר ללקוחות החברה.


9. נטייה לפעולה (Bias for Action) - המהירות חשובה בעולם העסקי. החלטות רבות הן הפיכות ואינן נדרשות למחקר מעמיק, כלומר אינן יגרמו נזק בלתי הפיך במידה ולא יצליחו. באמזון מעריכים לקיחת סיכון מחושב, וזה מה שהופך את החברה לכל כך יצירתית.


10. חסכנות (Frugality) - לדעת להשיג יותר עם פחות. אילוצים מגבירים את התושייה ויכולת ההמצאה. באמזון לא מקבלים נקודות נוספות על הגדלת צוות העובדים או התקציב. כמובן שלחברה לא חסרים מקורות, אך זה עקרון מנהיגות שפועלים לפיו בחברה, מהימים הראשונים להיווסדה.


11. לזכות באמון (Earn Trust) - המנהיגים צרכים לדעת להקשיב בתשומת לב, לדבר בגלוי ולהתייחס בכבוד לאחרים על מנת לזכות באמונם. חובה עליהם לבחון את עצמם ואת הצוות שלהם כנגד הטובים ביותר, גם אם זה מביך או מוזר.


12. להתעמק (Dive Deep) - כל המנהיגים, בכל הרמות, צרכים להיות מודעים לפרטים הקטנים, ולבצע בקרה בתדירות גבוהה. הם נדרשים להיות סקפטיים כאשר המדדים לא מתאמים, ולא לחשוב שיש משימות שהן לא בשבילם.


13. בעלי עמוד שדרה; יכולת לא להסכים ולהיות מחויב - (Have Backbone; Disagree and Commit) - המנהיגים מחויבים לאתגר, בצורה מכובדת, את ההחלטות כאשר אינם מסכימים, אפילו כאשר פעולה זו אינה נוחה. אסור להם להתפשר על דעתם עבור הלכידות החברתית. ברגע שההחלטה התקבלה באופן סופי, הם צרכים להיות מחויבים לה ב-100%.


14. לספק תוצאות (Deliver Results) - המנהיגים מתמקדים בתשומות המפתח של העסק שלהם, ומספקים אותן באיכות הרצויה ובזמן הנדרש. למרות המכשולים בדרך, המנהיגים אף פעם אינם מתפשרים ומתמודדים עם האתגרים.


לסיכום,

אלו 14 עקרונות המנהיגות של אמזון שיוצרים את התרבות הארגונית בחברה. אין ספק שהעיקרון הראשון, "אובססיה כלפי לקוחות", הוא החשוב ביותר בחברה. לדעתי, העיקרון השני בחשיבותו הוא "לספק תוצאות". אם כל חברה תתמקד בשיפור המוצר או השירות שלה למען לקוחותיה ותצליח לספק את התוצאות, למרות המכשולים בדרך היא תהיה חברה טובה מאוד.

שאר העקרונות יכולים לייצור חברה מצוינת, בעלת יכולות המצאה ויכולות הוצאה לפועל של רעיונות חדשים במהירות.


כאשר עברתי על 14 עקרונות המנהיגות של אמזון, נזכרתי בשיעור הערכים שהעברתי בבית ספר לקצינים. ישנם מספר קווי דמיון בחלק מהעקרונות, אבל זה כבר סיפור לפוסט אחר.


בהצלחה בהשקעות,

עמית שמיר

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול