חיפוש
  • עמית שמיר

הפגישה הראשונה שלי עם אלי נידם, מנכ"ל שוהם ביזנסכבר מספר חודשים, מרק שותף שלי, מנסה להפגיש אותי עם אלי נידם, מנכ"ל שוהם. תמיד ידעתי שמרק ודני מעריכים את אלי, אבל הייתי עסוק בחודשים האחרונים בהשקעות שלנו מעבר לים. השבוע סוף כל סוף הצלחנו להיפגש לראשונה, ויש לי 2 תובנות מרכזיות לשתף אתכם לגבי הפגישה.


הרעב להצליח

נפגשתי עם מנכ"לים רבים בעשור האחרון, אלי נידם אינו הרהוט ביותר או הלבוש בחליפה היוקרתית ביותר. אלי הוא יזם רעב, שאכפת לו מהלקוחות שלו, ורוצה להרוויח כסף. לאלי ניסוין רב בנדל"ן והוא חי את השטח בתחום הזה. הוא מדבר בגובה העניים עם הלקוחות שלו, ויודע לקבל מידע עדכני על הלקוחות מעבר לדוחות BDI. הרעב של אלי הוא הדבר החשוב ביותר בשבילי.


על מנת שחברה תצמח על פני תקופה, חייבים שהיא תנוהל ע"י מנכ"ל/ בעלים רעב להצלחה. בניגוד לאחרים, אני אוהב שאלי אומר בצורה גלויה, שהוא רוצה להרוויח כסף לעצמו ולמשפחתו. כמובן שכל מי שיהיה שותף שלו לדרך, יוכל להרוויח לצידו.


דבר נוסף שהרשים אותי מאוד אצל אלי, הייתה החשיבה לטווח יחסית ארוך. אלי לא רק דואג לרווח של השנה הקרובה, אלא גם למגמות בענף, איפה ישנן הזדמנויות חדשות? ומה נכון להתחיל היום בשביל שבעתיד יהיה טוב יותר. אלי אינו בוגר של חברת ייעוץ מכובדת או בעל MBA מאוניברסיטת יוקרה, אך הוא בעל שכל ישר והכרות מעולה של השוק - בשבילי זה הרבה יותר חשוב מתארים מכובדים.


המסקנה שלי מפגישתנו היא, שאני שמח שאלי נידם מנהל את הפעילות הזו ובונה חברה לטווח ארוך, שיכולה להמשיך לצמוח. ההרגשה מהשיחה, שקיים ביקוש רב לשירותי החברה והחברות המתחרות, ולכן אנחנו צפויים לראות המשך צמיחה בסקטור. אלי והצוות בשוהם פועלים באופן שוטף לשיפור עלויות המימון של החברה, ובכך הגדלת המרווח והרווח.


שוק ההון הישראלי השתנה מאוד בעשור האחרון

התובנה השנייה מהפגישה, היא ששוק ההון הישראלי עבר מהפך בעשור האחרון. לפי כעשור, היה קשה יותר להיפגש עם הנהלה של חברה ציבורית. התחושה הייתה שהחברות הציבוריות הן למעשה חברות פרטיות שמתנהלות לטובות בעל השליטה בלבד. כאשר לבעל השליטה נמאס מהמשקיעים האחרים הוא נקט בסדר פעולות מתוכנן של:

1. עצירת דיבידנד/רכישת מניות ע"י מתן תירוץ כלשהו

2. תחזית נמוכה יותר לגבי העתיד

3. ירידת מחיר חדה במניה של עשרות אחוזים

4. הצעת רכש בפרמיה קטנה והפיכת החברה לפרטית

5. חלקם גם היו מנפיקים מחדש במחיר גבוה לאחר 2/3 שנים


היום, אני עדיין נתקל פה ושם בתופעות פחות רצויות, אבל שוק ההון הישראלי אכן עבר מהפכה. הבעלים הבינו שעדיף להם להיות טובים וקשובים יותר לשוק ההון. בצורה זו, הם יוכלו להרוויח הרבה יותר כסף ע"י הקטנת מחיר גיוס הכסף או קבלת מכפיל גבוה יותר, מאשר להעלות את המשכורות של הבן או האישה בעוד 500 אלף ש"ח בשנה.

הבעיה שנותרה היא בעיית הסחירות הנמוכה.


לסיכום,

צריך לזכור שעסקים עושים עם אנשים, והם הדבר המרכזי שישפיע על תוצאות ההשקעה. לכן, חפשו מנהלים כמו אלי נידם. אל תחפשו דווקא אנשים שדומים לכם, אלא אנשים שטובים לעסק שאתם הופכים להיות שותפים בו. תמשיכו לבחון את המנהלים מבחינה ערכית ומבחינת ביצועים, אך בעיקר תנו להם לעבוד, והסיכויים שהם יעשו לעצמם ולכם הרבה כסף הנם לטובתכם.


גילוי נאות: קרן קפלר קפיטל, שאני שותף בניהולה מחזיקה מניות של שוהם ביזנס.


בהצלחה בהשקעות,

עמית שמיר

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול