חיפוש
  • עמית שמיר

תחקיר לצורך שיפור מתמידאחת מההנפקות האחרונות היא חברת שמיים, אותה אני מכיר כבר מספר שנים. אני לא רוצה להתייחס בפוסט זה למחיר ההנפקה והאם ההשקעה נכונה או לא, אלא לנצל את ההזדמנות לדבר קצת על תחקיר לצורך שיפור עצמי ושיפור של ארגון.


בבית ספר לקצינים (בה"ד 1), ערכנו תחקירים כמעט לאחר כל פעולה. בסיום של העברת שיעור, ניווט או תרגיל בשטח, היינו מתחקרים את הדברים הטובים לשימור, ואת הנקודות שצריך לשפר. זו הייתה התרבות בבה"ד 1, שאני זוכר אותה עד היום, גם בתור צוער וגם כמפקד צוות, שהיה צריך ללמד את הצוערים איך לבצע תחקיר נכון.


מחוץ למגדל השן של בה״ד 1, בצבא הירוק (לא חיל אוויר וחיל הים), המילה "תחקיר" הייתה בדרך כלל קשורה באירועים שלילים בלבד. "תחקיר כמעט ונפגע" או "תחקיר נפגע". אני כמעט ולא זוכר תחקירים שבוצעו לצורך שיפור או שימור של יכולות טובות, בניגוד למקובל בחיל האוויר.


כחלק מההערכות שלנו בקרן קפלר קפיטל לשנת 2021, החלטנו להתמקד בכמה נושאים. אחד מהם הוא שיפור תהליכי התחקיר בקרן. הקדשנו לכך, שעות רבות עד כה, ואנו ממשיכים להקדיש את המשאבים הדרושים. המטרה שלנו היא להיות ארגון לומד, שיודע לתחקר את עצמו ולהשתפר כל הזמן. אנחנו מנסים לתחקר את ההשקעות המצליחות שלנו, את הפחות טובות, את השיחות עם המנהלים והמשקיעים, איך היינו בוובינר ועוד ועוד. זה לא בא לנו בקלות, זה דורש משאבים נפשיים ובניית תרבות ארגונית שאנו רוצים שתהיה בקפלר קפיטל.


המשקיעים בקרן לא רואים את רוב הפספוסים האמתיים שלנו

לפעמים, אנו רושמים במכתבים למשקיעים על השקעה שלא הצליחה. קל לראות את "הנזק" מהשקעה שלא הצליחה, כמה כסף או אחוזים הפסדנו. אבל הפספוסים האמתיים שלנו הם ההשקעות שמתאימות לפרופיל ההשקעה שלנו, הכרנו אותן ועדיין לא השקענו או מכרנו אותן מהר מדי.

אין לנו סיבה לתחקר למה לא השקענו בטסלה, כי היא לא בפרופיל השקעה שלנו וקשה לנו להצדיק השקעה במניה, אפילו שהיא עולה רוב הזמן. אנחנו כן מתחקרים השקעות שמתאימות לפרופיל ההשקעה שלנו, והשארנו אותן על שולחן הניתוחים, במקום לצרפן לתיק הקרן.


אנחנו שמים דגש רב על ההון האנושי בחברות בהן אנו משקיעים, לכן היכולת שלנו להעריך אנשים נכונה היא חשובה. אנחנו מתחקרים את רמת האמון שלנו במנכ״ל ובוחנים אותה לאורך זמן. לאחר תקופה מסויימת יש לנו סוג של ״פרופיל״ פנימי על המנכ״ל. האם המנכ״ל אמין, שמרן, שיווקי, רעב להצלחה, חושב על בעלי מניות המיעוט ועוד מספר קריטריונים שמעניינים אותנו.


לתחקר גם את ההצלחות

חשוב לנו למצוא דפוסים בהצלחות שלנו. לאחר תחקור ראשוני של השקעה מוצלחת, מצאנו שהיה בה דפוס זהה להשקעה חדשה של הקרן. אם נקבל הוכחה כי הדפוס מצליח שוב, נתחיל לחפש אותו באופן אקטיבי ונמשיך לתחקר את התוצאות שלו. בנוסף, אנו רוצים לתחקר מצבים דומים שלא השקענו בהם - על מנת לראות אם הדפוס עובד על פני מקרים רבים.


הדבר החשוב ביותר - תרבות ארגונית ואחראיות אישית

כל ארגון יכול לשאול את עצמו: מה היה? למה היה? ואיך כדאי לשפר? אך זה לא מספיק לחולל שינוי מהותי בארגון. נושא התחקור צריך להיות חלק מהתרבות הארגונית, ולכלול לקיחת אחראיות אישית ורצון ללמוד ולהשתפר. אנו מאמינים שהמשך שילוב תרבות התחקור, תעזור לנו להמשיך להיות טובים, לשמר את הנקודות החיוביות ולשפר את השליליות.


אני ממליץ בחום לכל אחד ואחת ממכם באופן אישי ובארגון שלכם לאמץ תרבות של תחקור. לא במטרה להעניש או להשפיל את עצמכם או את חברי הצוות שטעו, אלא במטרה אמיתית להשתפר ולהיות טובים יותר מחר.


בהצלחה בהשקעות,

עמית שמיר

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול