חיפוש
  • עמית שמיר

זהירות הונאות!


חבר שלי שלח לי הודעה לעבור על מייל שקבל מחברה שלו, בנוגע להשקעות שלה. אמצע אוגוסט עם 3 ילדים קטנים, זה פחות הזמן הנכון בשבילי להתעסק בדברים שהם לא מרכז הפעילות שלי. בכל זאת, החבר התעקש ונתן לה את הטלפון שלי. לאחר שהיא סיפרה לי את הסיפור, אמרתי לה, שאני מניח בהסתברות של 98% שהיא השקיעה בהונאה.


בשלב זה, לא אחשוף את כל הפרטים, כי היא עדיין מנסה לטפל במקרה מול החברה שבה השקיעה. מדובר בחברה, הרשומה במזרח, עם שם דומה מאוד לחברה מוכרת מאוד בארה"ב. בגדול, החברה שכנעה את המשקיעה, שישנה הזדמנות השקעה במניה מסוימת וביקשה ממנה להפקיד סכום קטן יחסית. לאחר שההשקעה הצליחה, ביקשו ממנה להפקיד סכום נוסף להשקעה אחרת טובה יותר. ההשקעות לכאורה היו במניות בארה"ב. העסקה השנייה לא בדיוק הצליחה, ונציגי החברה דברו אתה, שייקח עוד קצת זמן. כאשר המשקיעה החלה לחשוד, היא ביקשה למשוך את כספה, כלומר למכור את המניות ולהעביר את הכסף חזרה לישראל.


החברה שלחה לה מכתב שהם גילו שיש לה עוד מניות בכורה המירות על כל מניה שהחזיקה. במקום 1,000 מניות, פתאום יש לה 3,000 מניות, אך היא "רק" צריכה לשלם את פרמיית ההמרה כדי לקבל את כל הכסף. אם היא לא תשלם את פרמיית ההמרה, החברה לא תוכל להעביר לה את הכסף חזרה, כי הרגולטורים לא מאפשרים להם לעשות זאת.

פה אני נכנסתי לתמונה, ואמרתי למשקיעה שלא הייתי מעביר עוד שקל לחברה הזו. המלצתי לה לנסות בכל דרך לשכנע את החברה להעביר את הכסף חזרה לחשבון שלה בישראל, אפילו לתקופה קצרה. אני מקווה שזה יצליח, אבל יש סיכוי גדול, שהכסף לעולם לא יוחזר.


כמובן, שלחברה יש אתר אינטרנט, מזכירה, ונציגים שמדברים יפה - כל החבילה שעוזרת להרגיש שהחברה היא ארגון מסודר.


כאשר שמעתי ממנה את הסיפור, עלו לי 2 מחשבות לראש:

1. הזאב מוול סטרייט - הסיפור ממש הזכיר לי שורות מהסרט. מתקשרים לאנשים עם "מידע חם" על מניה, מבקשים הפקדה, זה מצליח ואז מבקשים הפקדה גדולה יותר.

2. ההונאה שאבי ז"ל נפל בה - למרות שההונאה הייתה בתחום הנדל"ן, בכל פעם שמדברים אתי על דברים חשודים ומפוקפקים אני נזכר במקרה של אבי ז"ל.


הונאות זה דבר נורא! עד שמישהו מרגיש מספיק בטוח לתת אמון באנשים אחרים עם כספו, רומסים את כבודו וב-99% מהמקרים לא ניתן להחזיר את הכסף. אני זוכר איך הדבר השפיע על בריאותו של אבי ז"ל. לדעתי, הרדיפה אחר כספו האבוד קצרה לו את החיים בכמה שנים ובטוח פגעה בשלוותו. למזלו החלקי, יכולתי לתמוך בו לכל אורך התקופה, ועזרתי לו לסיים את האירוע בצורה מכובדת ומוצלחת.


המקרים של קרן קלע, קרן אור ועכשיו הסיפור של המשקיעה, מחייבים אותנו להיזהר יותר מפעם. מדוע התקופה הנוכחית היינה המסוכנת ביותר? בגלל הריבית הנמוכה. בסביבה של ריבית נמוכה, כולנו מחפשים השקעות, והנוכלים יודעים זאת ומנצלים את העדר האלטרנטיבות לחיסכון. משברים כלכליים בד"כ גורמים להונאות לצוף על פני המים, אך האחרון היה לפני עשור. אני יכול להבטיח לכם שכעת מתנהלות לא מעט הונאות ברחבי העולם, אך אתם יכולים לשמור עליכם ועל המכרים שלכם על ידי נקיטת זהירות יתרה.


עדכנתי את רשימת העצות לפני כל השקעה:

1. להבין כי בכל השקעה יש סיכון

2. אין תשואות קבועות מובטחות ולא להאמין ל-"מידע חם" או "מידע פנים" על השקעה

3. משרדים יפים ומכובדים ומזכיר/ה - לא מבטיחים פעילות הוגנת וישרה

4. תמיד לשאול את השאלות הקשות לפני שמחליטים על ביצוע השקעה

5. לוודא כי יש נאמן שמפקח על תנועות הכספים במקרה של השקעה בקרנות (כמו קרנות גידור)

6. להתייעץ ולשאול אנשים מהתחום - כמו שחבר שלי עשה בזמנו, שפנה אלי לפני השקעה בקרן קלע, וכמו שהמשקיעה פנתה אלי, כאשר לא הרגישה בנוח להפקיד עוד כסף (אין לנו היכרות מוקדמת)

7. להיזהר, אם בכל פעם מדבר אתכם נציג אחר מהחברה בתקופה קצרה מאוד (3 נציגים ב-3 חודשים)

8. להיזהר, אם החברה רשומה במדינה לא מערבית

9. לחפש את האנשים של החברה ב-Linkedin

10. לא לפסול את כולם בגלל שיש נוכלים, אתם ממשיכים לנהוג למרות שיש עבריינים על הכביש, פשוט צריך להיזהר.


אם מישהו קרוב לכם השקיע בהונאה, אל תבקרו אותו, תוותרו על האפשרות להגיד "אמרתי לך". הקרוב שלכם צריך את עזרתכם ולא את הביקורת שלכם. לצערי, ברוב המקרים הכסף לא יחזור. תשמרו שהקרוב שלכם לא יעשה מעשים שאחר כך ישלם עליהם מחיר יקר יותר מכסף.


אני בטוח שאבי ז"ל היה שמח לשמוע שאני יכול לעזור לאנשים במקרים כאלו, כמו שעזרתי לו. לכן, אני פותח בפניכם ובפני המכרים שלכם את האפשרות לפנות אלי (ללא עלות כמובן) אם אתם חושבים שהשקעתם בהונאה או שמציגים לכם השקעה שמרגישה לכם כהונאה.

חשוב להבהיר שאינני עו"ד, רו"ח או יועץ השקעות, אני משתמש בשכל הישן שלי, מקורות מידע ציבוריים ובניסיון שלי בהשקעות. הבדיקה שלי אינה תחליף לבדיקה מעמיקה (בדיקת נאותות) לפני השקעה.


אם אתם ומכריכם תקפידו על 10 העצות למעלה, אני מניח שהסיכוי שתשקיעו בהונאה יפחת באופן ניכר. הלוואי ומערכת המשפט תחמיר עם הענישה במקרים של הונאות, ונראה יותר עונשי מאסר בפועל ארוכים. תסמכו על התחושות שלכם, אם אתם מרגישים שההשקעה לא נכונה לכם או משהו לא מסתדר לכם - אל תשקיעו. אתם מוזמנים לשתף, לכתוב עצות נוספות מהניסיון שלכם או על מקרה שאתם מכירים.


בהצלחה בהשקעות,

עמית שמיר

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול