חיפוש
  • עמית שמיר

3 העצות הפיננסיות של ריי דאליולפני כמה ימים צפיתי בראיון עם ריי דאליו, מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם ואחד האנשים העשירים בעולם. ריי נתן כמה המלצות פיננסיות לאנשים צעירים, וחשבתי שזה יכול לעניין אתכם. אני חושב שההמלצות של ריי עדכניות לא רק לאנשים צעירים, אבל אם אתם מכירים מישהו צעיר שלחו לו את הפוסט, ואולי הוא יתחיל את חייו הפיננסים ברגל ימין.


לפני שריי התייחס להמלצות שלו, הוא דיבר בכמה משפטים על בעיה כלכלית שנכונה לכל דור. אנו נוטים לזכור את העבר שלנו ולהסיק ממנו מסקנות לגבי העתיד. כלומר, מי שחווה תקופה אינפלציונית חזקה נוטה לחשוש מאינפלציה בכל חייו, למרות שלא בטוח שתופעה זו תחזור בחייו. כנ"ל לגבי אנשים שחוו צנע או שפל גדול ואבדו את ההזדמנות ליהנות מהפריחה הכלכלית שאחרי. הפרספקטיבה שלנו צריכה להיות הרבה יותר רחבה, מאשר הסתכלות של דור אחד או שניים לאחור.


3 העצות הפיננסיות של ריי דאליו:


1. להעריך ולחשב את החיסכון שלכם - כמה כסף אתם מוציאים בחודש? כמה כסף אתם חוסכים בחודש? כמה חודשים תוכלו לחיות מהחסכונות שלכם?. אתם חייבים להעריך חיסכון, ולהבין שחיסכון = חופש ובטחון.


2. להשקיע נכון - אתם צרכים לחשוב איפה נכון להשקיע את החסכונות שלכם. מבחינת תנודתיות, מזומן הוא הנכס הכי פחות מסוכן, אך מבחינת השקעה לטווח ארוך הוא אפיק ההשקעה הגרוע ביותר לחיסכון. האינפלציה והמס שוחקים את כוח הקנייה שלכם. לכן, אתם צרכים לבחון השקעה בנכסים אחרים, שאינם מזומן.

ריי דאליו ממליץ לגוון היטב את ההשקעות בין נכסים שונים, כי לאורך החיים שלכם, אחד הנכסים יאבד את רוב ערכו. בחרו נכסים שונים בגאוגרפיות שונות.

היו זהירים מאוד לגבי חובות! להשתמש בחוב בשביל צריכה זה לא רעיון טוב.


3. תעשו את היהפך מהאינסטינקטים שלכם - השוק משקף את הדעה של העדר. אתם רוצים להיות במצב שאתם קונים כאשר כולם רוצים למכור וליהפך. זו עצה פשוטה, תקנו בזול ותמכרו ביוקר, אבל לבצע אותה במציאות זה אחד הדברים הקשים ביותר. דאליו ממליץ שלא תנסו לתזמן את השוק, כי זה משחק קשה, שכנראה לא תצליחו בו. אתם צרכים לפעול בנקודות, שבהן אתם לא מרגישים נוח. בעלי הניסיון בהשקעות, מכירים את ההרגשה של החוסר נוחות. כתבתי על זה בעבר בפוסט: איך זה מרגיש להיות משקיע ערך.


אלו 3 העצות הפיננסיות של ריי דאליו, אך הוא גם התייחס לבעיה מרכזית נוספת, הנובעת בעיקר מהמדיניות המוניטרית המקלה ומריבית האפס בעולם. דאליו בטוח שבעיית פנסיות תהיה אחת הבעיות המרכזיות של הדור היותר צעיר. זו בעיה שיכולה להוביל לעימות גדול מאוד, כאשר האנשים יבינו שמה שהבטיחו להם לא יקרה.


לסיכום,

קודם כל תחסכו כסף ותעריכו חיסכון. זכרו שהחיסכון שלכם זה החופש והביטחון שלכם. לאחר מכן, חשבו היטב היכן נכון להשקיע את החסכונות. מזומן זה כנראה המקום הגרוע ביותר להשקעה לטווח הארוך. שמרו על פיזור מספק בין נכסים שונים, כי חלק מהנכסים שלכם יאבדו חלק משמעותי מערכם. כאשר אתם משקיעים, תנסו לפעול בניגוד לדעת העדר וכאשר אתם מרגישים תחושה מסוימת של חוסר נוחות.


דבר אחרון, אל תסתמכו על המדינה או על מישהו אחר!

תדאגו שתהיה לכם היכולת לחיות בכבוד בכל נקודת זמן בחיים שלכם, כולל בשליש האחרון.


בהצלחה בהשקעות וחג שמח,

עמית שמיר

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול