חיפוש
  • עמית שמיר

איך לקבוע מטרות ויעדים אישיים ולהשיג אותם

כל אחד מאתנו רוצה לשפר משהו בחיים שלו. קבעו לכם מטרות ויעדים אישיים בצורה הנכונה, ותראו איך אתם מתקדמים לעבר היעדים שלכם. אף פעם לא מאוחר להתחיל, עכשיו זה זמן מעולה

כדי שתוכלו לקבוע מטרות ויעדים בשבילכם, אתם צרכים קודם כל לדעת מה אתם רוצים.


מצאו לכם זמן נוח בלי הפרעות במהלך היום. קחו דף ועט ותרשמו את כל הדברים שאתם רוצים. אל תעצרו את עצמכם בשלב הזה, פשוט תנו למחשבות לעבור לדף שלכם. אתם יכולים לרשום: לחיות בבית גדול, למצוא זוגיות, לרדת במשקל, לטייל בחו"ל, להקים ארגון התנדבותי, להיות ח"כ - כל מה שעולה לכם בראש.


השלב הבא, תחלקו את כל הדברים שאתם רוצים לקטגוריות: בריאות, פיננסי, תעסוקתי, פיתוח עצמי, יחסים/משפחה, הנאה וכדומה. לא כל כך משנה איזה שם תתנו לקטגוריה, רק תעשו את זה כדי שיהיה לכם סדר בראש באלו תחומים אתם רוצים לשפר את החיים שלכם, ומהן השאיפות שלכם בכל תחום.


בחרו את הדברים שניתן לדעתכם לעשות במהלך 12 החודשים הקרובים, גם אם הם רק חלק מיעד רחוק יותר. קבעו את המטרות לפי עקרונות ה- S.M.A.R.T.


יעד ספציפי (S) - היעד חייב להיות מוגדר באופן ספציפי ומדויק. להיות עשיר זה לא יעד טוב - הוא כללי מדי. צריך להגדיר כמה כסף אתם רוצים, מה אתם רוצים בדיוק להשיג.

מדיד (M) - אני רוצה לרזות ב-X קילו, לרדת באחוזי שומן ב-Y, לחסוך Z כסף.

בר-השגה(A) - היעד צריך להיות בר-השגה, אין סיבה להגדיר מטרות לא ראליות. אתם חייבים ליצור לכם תחושת הצלחה של הגשמת המטרות שלכם, אחרת קל יותר להתייאש בדרך. לאחר שתגיעו ליעד, תמיד תוכלו לקבוע יעד חדש קשה יותר.

רלבנטי (R) - היעד חייב להיות רלבנטי עבורכם. תשאלו את עצמכם למה אתם רוצים להגשים את המטרה הזו? האם היא חלק ממטרה גדולה יותר? זו הנקודה לחשוב ולחפש את ה- WHY של המטרה. אם לא תהיה לכם סיבה מספיק טובה שתניע אתכם לפעולה, יהיה קל יותר להתייאש בדרך.

קצוב בזמן (T) - אם לא הגדרתם מסגרת זמנים למטרות שלכם, הן נשארו בגדר חלומות. הציבו תקופת זמן להגשמת כל מטרה שבחרתם.מעולה, אז עכשיו אתם יודעים מה אתם רוצים, מהן המטרות שלכם לשנה הקרובה ולמה אתם רוצים להגשים כל מטרה. 4 דברים חשובים שיכולים לעזור לכם להגשים את המטרות שלכם:


1. שתפו את המטרות, עם בן-זוג, חבר, הורה או כל אחד שאתם חושבים שיעזור לכם בדרך להגשמת המטרות, ושלא תרצו לאכזב אותו.

2. עקבו באופן שוטף אחר ההתקדמות שלכם, פעם בשבוע תקדישו 10 דק' ותעברו על המטרות שלכם ואיך התקדמתם לעבר המטרה.

3. זה בסדר אם לא תצליחו להשיג את כל המטרות שקבעתם בפרק הזמן, אל תהיו יותר מדי קשים עם עצמכם. המטרה היא פיתוח אישי ולא הלקאה עצמית. אבל עדיף שתסיימו באופן מלא 70% מהמטרות שלכם, מאשר תתקדמו בכל מטרה רק 70% - כלומר אל תשאירו את כל המטרות פתוחות. החכמה היא לדעת להגשים את רוב (70%-90%) המטרות שלכם בתקופה של שנה, ולבנות תחושת הצלחה של התקדמות.

4. מותר לשנות, במיוחד שאתם חדשים בתחום של הצבת מטרות. אם במהלך השנה יש לכם מטרה חשובה יותר, הכניסו אותה לתכנון שלכם, גם על מחיר של מטרה אחרת פחות חשובה. תזכרו כי המטרה שלכם לפתח את עצמכם בתחומים שהגדרתם שחשובים לכם. ברוב המקרים, אתם יודעים הכי טוב מה אתם רוצים ומה נכון לכם.


בסוף חודש יוני, אכתוב על חלק מהמטרות שהגדרתי לעצמי והאם אני בדרך להשיג אותן.


אין לכם מטרות אישיות כתובות ואתם עדיין מתלבטים?

תנסו את התהליך, אתם תרגישו טוב יותר כאשר תשיגו את המטרות שהגדרתם.

אם יש לכם קצת פחד מכישלון, תקבעו בהתחלה מספר מצומצם מאוד של מטרות, ברמת קושי סבירה. תצברו ביטחון כאשר תשיגו את המטרות שלכם, ואז תוכלו להציב יעדים גבוהים יותר, במידה ותרצו.


אם יש לכם שאלות או הערות, אתם מוזמנים לכתוב לי.


בהצלחה,


עמית שמיר

רוצים ליצור איתי קשר? שלחו לי מייל

כל הזכויות שמורות לעמית שמיר © 2020